با بررسی تاریخچه کفش در جهان وایران به سوالاتی از قبیل اینکه اولین کفش در جهان چیست و یا انواع کفش های ایرانی کدام است پی خواهیم برد. در ادامه با برسی انواع مدل های کفش می توانیم نگاهی بهتر به موضوع داشته باشیم.

تاریخچه کفش در ایران

قدیمی‌ترین و اولین کفش چرمی جهان متعلق به آذربایجان و شهر تبریز با قدمت تاریخی ۵ هزار و ۵۰۰ سال است که هم‌اکنون در موزه ارمنستان نگهداری می‌شود.

کفش یا پاپوش برپایه نگاه انسانها براساس قومیت، فرهنگ و باورهای مردم درهر عصری از تاریخ تفاوت داشته است.

مثلا درعکس های مربوط به دوران مادها  شما می توانید کفش های خاصی که دارای بند بلند برای بستن به دور ساق پا بوده را ببینید و یادر دوران ساسانیان کفش ها به شکلی بود که ساق ان تا قوزک پا می رسیده و تا پنجه کفش نواری از چرم دوخته شده بود.

با بررسی تاریخچه کفش متوجه خواهیم شد که کفش ها از نظر مشخص شدن طبقات اجتماعی مردم هم تفاوت داشتند. مثلا در دوران هخامنشیان کفش شاهان قرمزرنگ همراه با مروارید و سنگهای گران بها بود و کمانداران کفش زرد می پوشیدن، موبدان از چکمه هایی بلند با کفی ضخیم و پاشنه ای بلند استفاده می کردندو مردم عادی از کفش هایی با تخت و کف چرمی به نام چاروت استفاده میکردند.البته این نوع دسته بندی ها در سالیان سال دستخوش تغییرات زیادی در هر دوره تاریخ بوده است.

مطالب مرتبط
ان چیزی که اموزشگاه طراحی کفش به شما یاد نمی دهد

طراحان کفش: پخش عمده کفش فروشی

انواع کفش های ایرانی

در تاریخچه کفش اسامی و فرم کفش ها بسیار وابسته به نوع فرهنگ،شرایط اقلیمی و کاربرد کفش در ایران بوده که برای مثال از نام های زیر می توانیم به عنوان انواع کفش در ایران نام برد.

کفش‌های قدیمی ایرانیان در انواع چاروق، گیوه، نعلین، اروسی، سگکی، صندل، قُندره و دهان‌دولچه‌ای ساخته می‌شد.به نوعی پاشنهٔ کفش که با چرم و میشَن (چرم بز) و مانند آن ساخته بشود «نعلَکی» می‌گویند.

تاریخچه کفش در جهان

در حدود 5 هزار سال پیش مصری ها چیزی شبیه به کفش را ساخته اند که نام ان سندلیوم بوده که نام صندل برگرفته از او بوده این فرم تا قرن 4و5 میلادی وجود داشته که بعد از ان با تاثیرات تفکرات مسیحی بر روی کفش، فرم کفش ها از حالت صندل به شکل روبسته ان تغییر کرد.

قرن 14 با ورود پارچه و چرم تاریخچه کفش دچار تحول جدیدی شد و شروع مد اغاز شد. با ورود مد به کفش تاریخ شاهد تغییرات زیادی از لحاظ فرم ظاهری کفش بود مثلا در قرن 17 پاشنه های بسیار بلند که نشان دهنده رتبه اجتماعی بود حذف شد.در قرن 19 کفش های پنجه مربعی به وجود امد و 50 سال عمر کرد. همچنین در سال 1850 پوتین فراگیر شد اما شروع کفش های راحتی در سال 1914 با اغاز جنگ جهانی اول بود.

مطالب مرتبط
ویژگی های شخصیتی طراح کفش

نکته قابل توجه این است که بسیاری از این تغییر و تحول در تولید کفش به صورت محلی و یا مختص به منطقه جغرافیایی خاصی شکل می گرفته که برگرفته از شرایط اقلیمی در ان منطقه بود. اما با بررسی دقیق تر در تاریخچه کفش،سالهای طلایی را برای یکپارچه شدن در صنعت کفش می بینیم. در سال 1910 تجارت جهانی شکل گرفت که در نتیجه فرهنگ کفش دنیا را کاملا تغییر داد و کفش شکل بین المللی به خود گرفت.

طراحان کفش: سایت خرید و فروش عمده کفش

بررسی تاریخچه کفش این نکته را به ما می گوید که با فراگیر شدن صنعت کفش برای مردم جهان و ارائه مدلهایی بر پایه سلیقه مردم،صنعت مد کفش هر روز رشد بیشتری پیدا کرد و هسته مرکزی این صنعت طراحان کفش بودند. طراحان کفش با در نظر گرفتن نوع تفکر،فرهنگ،طبقه اجتماعی و بسیاری از موارد دیگر سعی در طراحی مدلی منحصر به فرد برای مخاطب دارند تا بتواند به نیازهای فیزیکی و روانی مخاطب پاسخ دهد.