شغل چیست و مسیر رشد شغلی چه کمکی به ما می کند. مسلما بسیاری از اتفاقات و روش و نوع زندگی ما به نوع شغل ما ارتباط دارد اینکه شما احساس خوبی نسبت به شغل خود دارید ویا از شغل خود رضایت نداریدومدام به فکر تغییر موقعیت کاری خود هستیدبسیار مهم و قابل تامل است.

شغل چیست

شغل مجموعه ای از فعالیت ها و وظایف ای است که شخص برای یک واحد اقتصادی انجام می دهد البته یک واحد اقتصادی می تواند یک سازمان دولتی باشد و یا یک شغل ازاد و تمام ما با این موضوع مهم در ارتباط هستیم. مسلما نوع شغل و حرکت در مسیر رشد شغلی مابسیار میتواند در کیفیت و احساس رضایت ما در زندگی شخصی مرتبط باشد.

انتخاب شغل

اینکه شما چه شغلی را انتخاب کرده اید به عوامل بسیار زیادی ارتباط دارد از جمله شرایط خانوادگی شما یا محیط  زندگی و یا روحیه شخصی شما و….

بسیاری از ما به واسطه اقوام درجه یک خانواده ویا فامیل برای خود شغلی انتخاب کرده ایم که این مدل انتخاب بیشتر در شرایط سنتی و قدیمی نوع انتخاب کار وجود داشت.عده دیگری به واسطه روحیات شخصی خود شغل را انتخاب می کنند، مثلا شخصی که به دنبال ریسک در زندگی نیست و یا نگاهی بلند پروازانه به زندگی ندارد و با یک زندگی معمولی احساس رضایت دارد، عموما نوعی از شغل کارمندی را انتخاب می کند و سپس در مسیر رشد شغلی خود قرار می گیرد.

مطالب مرتبط
طراحان کفش خارجی

تعدای از افراد هم رضایت درونی خود را ارجعیت می دهند مثلا یک نویسنده،شاعر،نقاش و… بیشتر از درامد و پول و امکانات به دنبال ارضای حس درونی خوداست و نوع شغل را همسو با میل درونی خود انتخاب می کند که البته این موضوع که شغل شما با احساس درونی شما باید در یک راستا باشد بسیار مهم است.

اما دسته اخر اشخاصی هستند که در راستای تحقق خود و دیگران عمل می کنند این اشخاص اعتقاد دارند که در این عمر کوتاه در زندگی ما باید از تمام ظرفیت وجودی و استعداد خود استفاده کنیم تا بتوانیم شرایط بهتری برای خود و دیگران ایجاد کنیم.

فرض کنید شما ماشین مدل بالا و گران قیمتی دارید که قدرت و سرعت بالایی دارد اما شما فقط از اون ماشین در جاده خاکی و با سرعت بسیار پایین استفاده میکنید شاید بتوان گفت این حال روز بسیاری از ادمهایی هست که قدر استعدادهای خود را نمی دانند.

اما این دسته اخر چه کسانی هستند و ایا ما هم میتوانیم در این گروه قرار بگیریم

کارافرینان

انسانهای کارافرین علاقه زیادی به بهبود وضعیت زندگی و مسیر رشد شغلی خود و دیگران دارند و اعتقاد دارند که می توانند با رشد استعدادهای خود و تحمل شرایط سخت در زندگی به اهداف خود دست پیدا کنند.

مطالب مرتبط
باورهای اشتباه طراحان کفش در ایران

اما برای اینکه بتوانیم شخصی کارافرین و مولد باشیم باید در یک زمینه کاری اطلاعات و مهارتهایی داشته باشیم.شما علاوه بر داشتن میل درونی به رشد شغلی باید نگاهی عمیق تر به نوع کار خود داشته باشید وبا کسب مهارتهای حوزه کاری خود سعی در ارتقای موقعیت شغلی خود داشته باشید.

می توان گفت از ویزگی های یک فرد کارافرین اول وجود روحیه کارافرینی و بعد کسب اگاهی و مهارت در حوزه کاری و حرکت در مسیر رشد شغلی مورد نظر است. اما اینکه کارافرینی در چه زمینه شغلی با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی مختص منطقه خود می تواند باعث رشد و ارتقا ما شود قابل بحث است.

ما در سلسل مطالب مسیر رشد شغلی سعی داریم تا شما را بایکی از شغل های بسیار پردرامد اشنا کنیم شغلی که از دیرباز مورد استقبال عموم بوده و با کمی اموزش و کسب مهارت می توانید در این حوزه به موفقیت برسید.

حوزه کفش زنانه توانسته با ظرفیت بالای جذب اشتغال سالیان سال به فعالیت خود ادامه دهد و در حال حاضر هم جزء یکی از پردرامدترین شغل ها محسوب میشود. شاید همین پربازده بودن این حوزه است که باعث شده تا بسیاری از اشخاص با کمترین اطلاعات و مهارت به این حوزه کاری ورود کنند.

مطالب مرتبط
رمز موفقیت طراحان کفش

اما وجود اطلاعات علمی و تجربی و همچنین کسب مهارت دراین حوزه میتواند مسیر رشد شغلی مارا تسریع کند.