ریشه و اساس احساس خوشبختی و شادکامی انسانها کاملا به باور انها ارتباط دارد. در این مطلب با عنوان تغییر باور و باورهای عاقلانه سعی داریم تا با تغییر نگاه افراد به زندگی احساس شادی و ارامش را برای انها به ارمغان بیاوریم.

تغییر باور و باورهای عاقلانه

در مطالب قبل کاملا متوجه این موضوع شدیم که بسیاری از باورهایی که تمام اشخاص در حال حاضر دارند در دوران کودکی انها ساخته شده و متاسفانه بسیاری از این باورها به اشتباه برای انها ایجاد شده است.

باور، نوع نگاه و نگرش ما به اتفاقاتی است که در اطرافمان در حال رخ دادن است و این نگاه ما به موضوعات عامل اصلی رفتار ما است.

اما مجموعه رفتارهایی که ما در زندگی خود داریم، شخصیت مارا تشکیل می دهد و در نهایت این نوع شخصیت ما است که می تواند موفقیت و شادکامی و ارامش را برای ما رقم بزند و یا اینکه بلعکس ارامش و شادی را ازما بگیرد.

پس در نتیجه باور ما انسانها نقش بسیار مهم و سرنوشت سازی را در زندگی ایفا می کند.

مطالعه سلسله مطالب مسیر رشد شخصی به ما نشان داد که بسیاری از باورهای اشتباه ما تحت تاثیر تربیت والدین و محیط اطرافمان در زمان کودکی شکل گرفته است. یعنی زمانی که هیچ گونه تجزیه و تحلیل و استدلال عقلی و منطقی در ما وجود نداشته است.

مطالب مرتبط
علائم اضطراب و وسواس

نکته قابل تامل این است که در طول زندگی و در سن بزرگسالی (زمانی که دارای قدرت تعقل و منطق شدیم)هیچ گاه دوباره باورهای خود را واکاوی و تحلیل نکردیم و بی دلیل سعی در تقویت باورهای اشتباه خود کردیم.

مطلب تغییر باور و باورهای عاقلانه به ما می گوید صرف نظر از گذشته تان و اینکه والدین و اطرافیانتان چطور به شما کمک کرده اند که خودتان را ناراحت کنید، الان خودتان هستید که با ادامه دادن فکرهای غیر واقع بینانه و نامعقول اولیه، خودتان را ناراحت نگه می دارید.

پس برای انکه خودتان را ناراحت نکنید، می توانیدباورهای خود مخرب را بیابید و انها را با جدیت خنثی کنید.

به طور کلی ناراحتی از باورهای نامعقول شما نشات می گیرد. شما می توانید باورهای غیر واقع بینانه اصلی را که خودتان را با انها ناراحت می کنید، بیابید. سپس ببینید چه چیز این باورها اشتباه است و با اطلاعات بهتر و فکر درست تر، باورهایی را که در پس ناراحتی شما وجود دارند، عوض کنید.

باورهای اشتباه

تئوری تحلیل رفتار متقابل به ما نشان داد که باید با قسمت بالغ خود با بسیاری از موارد برخورد کنیم و یکی از مهمترین انها موضوع باور است، پس با نگاهی بالغانه باورهای خود را واکاوی کنید.

مطالب مرتبط
بهبود عزت نفس

انواع باورهای اشتباه

  • زندگی اسان است

بسیاری از افرادبا این باور زمانی که به مشکلات در زندگی می رسند دچار ناامیدی و سرخوردگی می شوند زیرا انتظار سختی را ندارند. این در صورتی است که واقعیت زندگی پر از مشکلات و سختی است و این ما هستیم که باید با توانمندی خود سعی در ازبین بردن مشکلات کنیم و قابلیت های خود را رشد دهیم.

  • هر چیزی که بخواهم می توانم به دست بیاورم

 متاسفانه هستند اشخاصی که با وجود انگیزش بالا و اعتماد به نفس کاذب تصور می کنند که فقط باید بخواهند تا درنهایت به دست بیاورند. اما واقعیت زندگی به ما نشان می دهد که دنیا مکان محرومیت و محدودیت ها است و در بسیاری از موارد برای به دست اوردن چیزی باید چیز دیگری را از دست بدهید.

  • انسانها یا خوب هستند و یا بد

نگاه سیاه و سفید به انسانها و دنیای پیرامون ما می تواند در تعاملات ما با دیگران بسیار مخرب باشد. شما باید بدانید که تمام انسانها طیف خاکستری هستند یعنی هم خوبی دارند و هم بدی البته با میزان متفاوت

  • من باید کامل و بی نقص باشم

با توجه به اینکه اشتباه و شکست جزء ویژگی های اساسی انسان است وجود چنین باوری می تواند به کرات احساس بی عرضگی،بی ارزشی و ناامنی به انسان بدهد.

  • دیگران باید با من مهربان و عادل باشند
مطالب مرتبط
انواع مهارها درتحلیل رفتار متقابل

یکی از دلایل وجود احساس نفرت و عصبانیت در ما نسبت به دیگران وجود این باور اشتباه است در صورتی که شما هیچ توقعی از دیگران نباید داشته باشید. زیرا بسیاری از افراد در شرایط محیطی و تربیتی نامساعد بزرگ شدند و هیچ گونه اگاهی نسبت به رفتار خود ندارند.

  • بزرگ نمایی و تعمیم مشکلات

بسیاری از ما استاد بزرگ نمایی اشتباهات خود و دیگران هستیم و و از کاه کوه می سازیم و سپس ان مشکل را به دیگر موارد تعمیم می دهیم.

 این مورد باعث می شود تا درصورتی که اشتباه کوچکی در مورد خاصی داشته باشید دیگر نتوانید کارهای دیگر را به درستی انجام دهید. زیرا به این باور رسیده ایدکه نمی توانم انجام دهم و مسلما این کار هم اشتباه می شود.

در نتیجه با گذر زمان اعتماد به نفس خود را ازدست می دهید.

ما در مطلب تغییر باور و باورهای عاقلانه سعی کردیم به چند باور اشتباه که بیشتر دیده می شود اشاره کنیم.

اما شما می توانید با توجه به شخصیت و ویژگی های خود تمام باورهای خود را تجزیه و تحلیل عقلانی کنید تا درنهایت به علت بسیاری از احساسات منفی خود پی ببرید.