رشد فردی یا رشد شخصی از جمله موضوعات مهم برای انسانهای موفق است اما مسیر رشد شخصی به چه صورتی است و ریشه و بنیان رشد فردی و موفقیت چیست.

مسیر رشد شخصی

مسیر رشد شخصی

اگر بخواهیم تعریفی از مسیر رشد شخصی داشته باشیم باید بگوییم مجموعه اطلاعات و مهارتهایی که ما انسانها در طول زندگی باید یاد بگیریم و در عمل بکار ببریم تابا ایجاد تغییرات کوچک و مستمر به اهداف بزرگ در زندگی دست یابیم.

اما قبل از اینکه به ریشه اصلی موضوع بپردازیم بهتر است نگاهی  به داستان زیبایی که شاید قبلا شنیده باشید داشته باشیم.

داستان فیل مولانا و ارتباط ان با مسیر رشد شخصی

داستان از این قرار است که عده ای فیلی را در شهری می برند که مردم اون شهر تا به حال فیل ندیده بودند انها فیل را داخل اتاق بزرگی میبرند که نوری در اتاق نبود و فیل در تاریکی دیده نمی شد و از مردم میخواستند تا برای دیدن فیل داخل اتاق شوند.

مردمی که دوست داشتند فیل را ببینند وارد اتاق تاریک می شدند و برای شناختن فیل مجبور بودند تا با دست کشیدن روی فیل تشخیص بدهند که این موجود چیست.

هر کسی وارد میشد شروع به لمس فیل می کرد و بعد بیرون می امد و زمانی که بیرون می امد از او درباره فیل می پرسیدند که فیل چه شکلی بود. شخصی که گوش فیل را لمس کرده بود می گفت فیل یک بادبزن بزرگ است دیگری که خرطوم فیل را دست زده بود می گفت فیل یک ناودان بزرگ است شخص دیگری که پای فیل را دست زده بود فیل را چهار ستون میدید و اینطور بود که بین مردم در شکل فیل اختلاف نظر پیش امد.

مطالب مرتبط
بهبود عزت نفس

اما ارتباط این موضوع با مسیر رشد شخصی چیست.

شاید برداشت هر کسی از مسیر رشد شخصی به این صورت باشد که هر شخصی با توجه به باورهای شخصی خود مسیری را به عنوان مسیر رشد شخصی تعیین کرده و کاملا تصور میکند که مسیر رشد شخصی هر انسانی باید به این گونه باشد.اما شاه بیت داستان فیل مشکل را برطرف می کند ان هم اینکه اگر چراغی در ان اتاق تاریک روشن بود دیگر اختلاف نظری در شکل فیل به وجود نمی امد.

اما چراغ و روشنایی درمسیر رشد شخصی چیست

بسیاری ازما کارهایی راانجام میدهیم که به توصیه دیگران است و نمیدانیم که این توصیه چقدر به واقعیت نزدیک است و می تواند در طولانی مدت کارایی داشته باشد. شاید بتوان گفت که بسیاری از توصیه ها لمس کردن فیل در اتاق تاریک است و امکان دارد تا اخر عمر خود، مسیر رشد فردی خود را باور و عمل کنید اما به صورت ان شخصی که فیل را بادبزن می دانست.

حالا به این سوال میرسیم که نور و چراغ در مسیر رشد شخصی چیست.

تمام رفتار ما برگرفته از نوع تفکر ما است یعنی اینکه در مورد چه موضوعی چطور فکر می کنیم و طبق نوع تصور، باور ما تشکیل میشود و همسو با باور خود دست به عمل میزنیم و این عملکرد ما در زندگی است که نوع زندگی و مسیر رشد شخصی مارا تعیین می کند.

مطالب مرتبط
مهارها قسمت دوم

با نگاهی کلی تر میتوانیم بگوییم در پس عملکرد و رفتار ما نوع تفکر ما است و ریشه تفکر ما هم نوع اطلاعاتی است که دریافت کرده ایم اینکه ایا اطلاعاتی که دریافت می کنیم بر پایه علم و واقعیت و عقلانی است یا خیر، موضوعی است که باید به ان فکر کنیم.

با درک این موضوع که چراغ داستان فیل مولانا را می توانیم کسب اگاهی درست بدانیم ما در سلسله مطالب مسیر رشد شخصی سعی بران داریم تا با ارائه مطالب کوتاه در جهت ارزشمندی زمان مخاطب و مباحث علمی سعی در روشن کردن مسیر رشد شخصی کنیم.

مطلب قبلی….. هدف و معنای زندگی

مطلب بعدی…..شخصیت و خود شناسی