هدف و معنای زندگی چیست و برای چه باید زندگی کنیم ایا در توصیف هدف زندگی کمی عمیق تر شده ایم که بدانیم واقعا برای چه به این دنیا امده ایم. شناخت هدف زندگی از سوالات بنیادین بشر است که دراین مطلب به ان می پردازیم

Purpose-of-life

ایا در زندگی هدف داریم

همه ما برای کارهای روزمره خود هدف و مسیر مشخصی داریم هر کسی برنامه روزانه خود را دارد اینکه صبح چه ساعتی از خواب بیدار میشود از کدام خیابان ها عبور میکنید به کدام مکان میخواهیم برسیم و این امر بسیار طبیعی است .اما حالاتصور کنید که شخصی راکه صبح بیدار شده و از او میپرسیم امروز چکار میخواهی انجام بدید به کجا میخواهی بروی اصلا کار شما چیه و درجواب می گوید نمیدانم فقط میروم.

شاید حال روز خیلی از ما ها در زندگی به این صورت باشد نه برای اهداف روزانه خود بلکه برای کل زندگی،شاید سوال هدف و معنای زندگی چیست کمتر برای عده ای پیش بیاید و به هدف وجودی خود فکر کنند اما انسانهای باهوش فراتر از زندگی روزمره فکر میکنند و به دنبال این هستند که زندگی را از منظری بالاتر ببینند.

بیایید نگاهی به تاریخ بشر داشته باشیم نسل به نسل انسانها دراین کره خاکی امده اند و بعد از چند دهه عمر از این دنیا رفته اند و در طول این عمر کوتاه فقط نوع زندگی تکرار شونده ای داشتند. البته رفع نیازهای فیزیکی یا ازدواج و ادامه نسل بسیار مهم است اما انسانهای موفق به چیزی فراتر ازاین مسائل فکر میکنند و ان هدف و معنای زندگی است.

مطالب مرتبط
بهبود عزت نفس

هدف انسانهای موفق

ان چیزی که در انسانهای موفق بیشتر دیده میشود انگیزه و شوق و امید به زندگی است اما این ویژگی ها که باعث حرکت قدرتمند انها میشود ریشه در کجا دارد بله هدف و معنای زندگی انها با بسیاری از انسانها دیگر تفاوت دارد.

انسانهای موفق دریافتند که باید خود را کشف کنند و استعدادهای خود را رشد دهند تا بتوانند اول برای خود و بعد برای دیگران مفید باشند و این نگاه به زندگی است که روش زندگی انها را تغییر داده است.

همه ما انسانها به صورت ذاتی به دنبال این هستیم تا اثری ازخود به جای بگذاریم و به این صورت از احساس پوچی و نابودی دور شویم که البته اینکه اثری از خود بگذاریم بسیار احساس خوشایندی است که شاید بتوان گفت یکی از دلایل ما برای رشد نسل خود و بچه دار شدن همین موضوع باشد.

هر انسانی زندگی را از نگاه خود تعریف میکند نگاهی که برگرفته از نوع تفکر اوست پس اینکه ما چه فکر میکنیم و چه نگاهی به زندگی داریم بسیار در نوع زندگی کردن ما موثر است.

نگاه صحیح به هدف و معنای زندگی

ما انسانها همچون گیاه کوچکی در یک جنگل هستیم که باید تمام تلاش خود را بکنیم تا رشد کنیم و شاخ و برگ اضافه کنیم که درنهایت موجودی رشد یافته باشیم و همچنین دیگران هم از سایه و میوه ما استفاده کنند. اما همانطور که یک گیاه برای رشد خود نیاز به نور ،خاک و اب دارد ما هم برای رشد خود نیاز به شرایط داریم و ان کسب اگاهی و ارتقای شخصیت خود است.

مطالب مرتبط
درمان شخصیت ناسالم

هدف ما انسانها

  • پخته تر شدن
  • بلوغ حاصل کردن
  • تحقق استعدادهای خود
  • کسب اگاهی
  • تکامل
  • رشد کردن
  • کمک به دیگران
  • اثر مثبت از خود به جای گذاشتن

همه ما می توانیم درختی پربار یا علفی هرز یا اینکه گیاهی کوچک بی ثمر باشیم این ما هستیم که با نگاهی عمیق تر به موارد ذکر شده می توانیم نهال وجودی خود را رشد دهیم. ما میتوانیم در این عمر کوتاه در درجه اول تلاش برای رشد خود داشته باشیم و بعد دیگران را کمک کنیم تا رشد کنند و اینجاست که اثری از شما باقی خواهد ماند.

یکی از موارد اساسی در رشد انسانها کسب اگاهی است اینکه باید در چه مسیری باشیم تا سریع تر به رشد شخصیتی خود برسیم.

   ما در مطلب بعدی شما را با مسیر رشدشخصی اشنا خواهیم کرد.